מטבח בסגנון וינטג': הטרנד שאף פעם לא מתיישן

תחום העיצוב, כפי שכולנו יודעים, הוא תחום הנתון לשינויים כל שני וחמישי. טרנדים כאלה ואחרים צצים משום מקום, סוחפים אחריהם את ההמונים ולעתים חוזרים לוואקום שממנו באו. למרבה ההפתעה, 10 או 20 שנה לאחר מכן צצים להם שוב אותם טרנדים בדיוק, לשמחתם של חובבי הנוסטלגיה.


אז נכון, לא לכולנו מתאימים הטפטים הפסיכדליים של שנות ה-70; אבל כשמדובר במטבחים, תופעת הרטרו רצויה ואף מבורכת
. מטבחים בסגנון וינטג' – שנות ה-20 עד שנות ה-80 אינם סתם תופעה חולפת, אלא גישה ותפישת עולם שלמות הנסובות סביב עקרון נוסטלגי כלשהו. אנו נהנים להיזכר במה שהיה פעם, בעיקר הבוגרים והמבוגרים בינינו, ומטבחי הרטרו משתלבים היטב בכך, בהיותם פיסות וינטג' משובחות.


מה ההבדל בין וינטג' לרטרו, אתם שואלים?
וינטג', לרוב, הוא חפץ מקורי שגילו לפחות 20 או 30 שנה, בעוד שהמונח רטרו משמש לתיאור חפץ שעבר שחזור או שימור כלשהו, כדי להחזירו למצבו המקורי עד כמה שניתן.

מטבח וינטג' משנות ה-40

בשנות הארבעים של המאה ה-20 הפרסומות בארצות הברית חזו שאוטוטו הרובוטים ואביזרי המטבח האוטומטיים יסירו מעלינו כל עול, ינקו את הבית, יעשו כביסה ואנחנו נשב עם הרגליים למעלה. האוטופיה התמימה הזו נראית קצת מגוחכת ממרומי ניסיוננו רב השנים, אבל היא מתבטאת היטב בעיצוב המטבחים של אותה תקופה בדמות נאיביות פסטלית שמציצה מכל פינה. הנה דוגמה לפרסומת בעיתון המתארת את "מטבח המחר" כפי שראו אותו בתחילת שנות ה-40.

 

מטבח בסגנון וינטג' - מטבח שנות הארבעים

מקור: midcenturyhomestyle.com

 

מטבח וינטג' משנות ה-50

ב-2010 מעצב הרהיטים נתן צ'נדלר קנה מטבח מקורי משנות החמישים, בצבעי פסטל ורודים וחומים בהירים. המטבח וכל אביזריו מקוריים לחלוטין, כולם מחברת ג'נרל אלקטריק. בניגוד לסגנונות הרטרו הפסיכדליים יותר, ובייחוד אלו משנות ה-60 וה-70 רוויי הדוגמאות החוזרות-על-עצמן (Patterns), כאן מדובר בצבעים רגועים יותר. בלי רצפות בסגנון שח-מט, בלי טפטים שעוקרים את העיניים ממקומן. פשוט קווים נעימים וצבעים רכים.

 

מטבח בסגנון וינטג' - מטבח וינטג' משנות החמישים

מקור: Nathan Chandler Flickr

 

מטבחי רטרו משנות ה-70

כאן מדובר במטבח שנבנה מראש בסגנון וינטג' רטרו של שנות ה-70, עם זוויות מעוגלות, צבעי פסטל תכולים ולבנים ומרצפות שחורות ולבנות. הקווים החלקים והזורמים, הפורמייקה הצבעונית הבוהקת ואביזרי המטבח – כולם כאחד מקנים את חזות הרטרו הכל כך מתבקשת.

 

מטבח בסגנון וינטג' - מטבח משנות ה-70

 

למעדיפים עיצוב יותר מוחצן, אופציה נוספת היא מטבח שנות ה-70 בסגנון פאב: עיצוב מתכתי שולט בכל פינות המטבח, אי מרכזי שסביבו מתרכזים כולם, כיסאות פאב מוגבהים וצבעי אדום, שחור ולבן בפורמט של לוח שחמט גדול ובולט יותר.

 

מטבח בסגנון וינטג' - מטבח וינטג' שנות ה-70
מקור: avso.org

 

מי שבכל זאת לא יכול בלי הגרסה הצבעונית, התוססת והפסיכדלית יותר של שנות ה-70 – יכול להתהדר במטבח שכולו חגיגה לעיניים. מארונות המטבח למעלה בצד שמאל, המשך בדלפק המרכזי וכלה בשולחן ובכיסאות האוכל, השטיח שאין לטעות בו ואפילו התמונות והנברשת העליונה תורמים את חלקם לקקופוניית הצבעים.

 

מטבח בסגנון וינטג' - מטבח שנות ה-70 בצבעים פסיכדליים
מקור: creativepro.com

 

אומנם כאן סיפקנו דוגמאות למטבחי רטרו / וינטג' בעיצובים מודרניים, אך בהחלט יש גם מטבחי רטרו בעיצוב כפרי.
מי מכם, חובבי הרטרו והווינטג', כבר התהדר במטבח בטעם של פעם?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אולי יעניין אותכם גם: