בניית מטבח

תהליך בניית מטבח חדש מתחיל במחשבה מסודרת ותכנון קפדני. לכן, המטבחים של טורן הם תמיד מלאכת מחשבת. חושבים על עיצוב של מטבח חדש, או על החלפת המטבח הקיים? נשמח להציע לכם מספר עצות הכוונה.

כדי להרגיש בבית, אנו צריכים שביתנו יהיה מותאם לצורכינו ולטעמנו. זה נכון לכל חדרי הבית וכמובן גם למטבח. תכנון מטבח היטב דורש יותר מאשר שיקול אסתטי או פונקציונלי, אלא התאמה אישית של החלל עבור המשתמשים בו ובכלל דיירי הבית. רוצים לתכנן את המטבח בצורה הטובה ביותר, ולא בטוחים איך להתחיל?

להלן מספר שאלות שתוכלו לשאול את עצמכם, שעשויות לעזור לכם בתכנון בניית מטבח :

מהן מטרות המטבח?

לכאורה, מדובר בשאלה מיותרת – המטבח נועד להכנת אוכל. אבל כמו בכל דבר אחר כאשר בוחנים את הנושא מקרוב, מגלים שהדברים יותר מורכבים. כך, למשל, מלבד לשמש להכנת אוכל, המטבח יכול לשמש גם כפינת אוכל, הוא יכול לשמש גם כהמשך של הסלון, כאשר הוא פתוח אליו; ובמקרים אחרים, המטבח משולב אפילו עם חדר כביסה או חדר שירות. ישנם מטבחים בהם השיקול הפרגמטי הוא המוביל ואילו באחרים השיקול המוביל הוא דווקא המראה. אם תסתפקו בתשובה כגון, "נו, מטבח סטנדרטי – כמו כל המטבחים", אל לכם להתפלא אם תקבלו, בסופו של דבר, מטבח סטנדרטי לחלוטין.

במטבח המחובר לסלון, נרצה לשמור בקנאות על הקו העיצובי המגיע מן הסלון. לדוגמה, בסלון המעוצב בסגנון כפרי, לא נתכנן מטבח מודרני, עם משטחים חלקים, צבעים קרים ומשטחים מתכתיים. לעומת זאת, בדירה בעלת עיצוב תעשייתי (סגנון עיצוב פופולרי מאוד בשנים האחרונות), לא נתכנן מטבח כפרי. כמו כן, נקפיד לשלב תאורה שמתאימה לא רק להכנת האוכל, אלא גם לתאורה בסלון.

מהו גודל המטבח?

בסופו של דבר, תכנון המטבח תלוי מאוד בגודל השטח העומד לרשותכם. כך, למשל, אין ממש טעם לתכנן נישה לתנור אפייה גדול ומשוכלל, או למקרר מאסיבי, אם עומד לרשותכם מטבחון קטן. הדבר נכון במיוחד בכל הנוגע לדירות קטנות ודירות מחולקות, בסטנדרט שנעשה מקובל בערים צפופות. מנגד, מטבח גדול פשוט לא ייראה טוב עם ארונות מצומצמים ושטחים ריקים רבים.

יש לשים לב, כמובן, לא רק לגודל החלל אלא גם לצורתו ולתכנונו. כחלק מתכנון מטבח יש לשים לב, למשל, היכן נמצאים שקעים חשמליים, היכן נמצאת תשתית המים והגז וכיו"ב. כמו כן, כדאי לקחת בחשבון גם את המקום אותם תופסות דלתות הארונות ודלתות המקרר, התנור ומדיח הכלים. אם לא תעשו זאת, אתם עלולים למצוא עצמכם מקבלים בדיוק את מה שביקשתם, רק כדי לגלות שמה שביקשתם אינו עונה על צורכיכם.

מהו היקף הפעילות במטבח?

מבשלים הרבה? אופים לעתים קרובות? תכנון מטבח טוב עבורכם יהיה כזה שידאג שיהיה לכם את כל הציוד הדרוש, נגיש ונוח, עם אי עבודה, עליו תוכלו לעבוד בנוחות ואולי גם מתלים נוחים עבור כלי בישול לגישה קלה. כמו כן, סביר להניח שתרצו להוציא מן המטבח אלמנטים כגון פינת אוכל ומקומות ישיבה, לטובת מרחב תנועה.

מבשלים מעט? בקושי נמצאים בבית? מטבח נכון עבורכם יהיה כזה שלא יבזבז חלל על פריטים מיותרים ויציב דגש על עיצוב נאה וחכם, הרבה מקומות אחסון ואולי גם מקרר גדול, בו תוכלו לשמור הרבה אוכל מוכן. כמו כן, ניתן להעניק במטבח שכזה מקום של כבוד לתנור המיקרוגל, לשלב מקומות ישיבה ואולי אפילו לשלב טלוויזיה, שתעזור לכם להעביר את הזמן בנעימים.

בהצלחה!

 

אולי יעניין אותכם גם: